Home » zdraví lidé » Znáte japonský čaj Matcha?

Znáte japonský čaj Matcha?

Tradicni-priprava_MatchaTea-cz_zdroj (15)

Během posledních let se stal zdravý životní styl a superpotraviny trendem. Mezi ne patří například japonský čaj Matcha, ale i různá semínka, jako třeba konopné či chia.

Co je vlastně superpotravina? Jsou tělu významně prospěšné, protože obsahují vysoký podíl vitamínů či minerálních látek, stopových prvků, enzymů, aminokyselin a dalších složek. Zajímavá je také skutečnost, že právě mnoho těchto potravin pochází ze zemí mimo Evropu a o jejich účincích věděli již před mnoha tisíci lety i naši předci. Původně bychom tyto potraviny mohli hledat v nehostinných místech jako je kupříkladu vysoká nadmořská výška, pouště či tropické pralesy. Možná právě v tom tkví tajemství jejich prospěšnosti.

Do kategorie superpotravin spadají například borůvky, které se vyznačují silnými antioxidačními účinky a dále pak také maliny, ostružiny i granátové jablko. V této kategorii bychom mohli najít i typicky českou potravinu jako je červená řepa. Superpotravina je i brokolice, ořechy (kešu, vlašské, mandle aj.), luštěniny a semínka. Mezi ně pak dále také patří i lidmi oblíbená matcha, která v mnoha oblastech předčí i zmiňovaná granátová jablka či borůvky. Matcha totiž obsahuje až 20krát více antioxidantů.

„Matcha je speciální druh zeleného čaje pěstovaný na zastíněných kopcích Japonska. Pěstitelé sklízejí pouze ty nejjemnější a nejzelenější lístky z čajovníkových keřů a poté je ručně rozemelou na jemný prášek,“ vysvětluje Petr Patočka, odborník na čaj matcha. Možná jste se už setkali s přirovnáním matcha čaje k „šampaňskému mezi zelenými čaji“. V Japonsku se tato superpotravina konzumuje přes dlouhých tisíc let a často také bývá spojována se zen buddhismem. Co se týče historie, na oblibě čaje matcha sehrála roli Severní Amerika, ve které ho obyvatelé začali vyhledávat díky jeho anti-aging vlastnostem.

Matcha Tea je se zdravým životním stylem velmi úzce spjatý, neboť pomáhá s redukcí váhy. Během ní totiž jeho pravidelná konzumace funguje jako blokátor tuku, a to tak, že se naváže na tukové buňky, kterým nedovoluje proniknout do lidského těla. Tuk tak jen projde skrze střevní trakt. Zároveň je důležité poznamenat, že Matcha, která je výrazně zelená, obsahuje chlorofyl, jehož konzumace detoxikuje orgány.

Dle odborníka z MatchaTea.cz je jednou z nejcennějších východ pocit soustředěnosti i klidu, na kterých se podílí aminokyselina L-theanin. Právě tato aminokyselina stimuluje alfa vlny v mozku. Díky alfa vlnám se nám zvyšuje pozornost a jsme bystřejší, a přesto ve stavu klidu. Zajímavé je upozornit, že Matcha je oblíbená i u některých pediatrů, kteří ji využívají během léčby pacientů s ADHD.

Ať už začněte s pravidelnou konzumací kterékoliv superpotraviny, rozhodně uděláte dobře. Nejenže tím podpoříte fungování vlastního těla i mysli, ale také se o krok blíže přiblížíte kupříkladu ke své vysněné váze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *