Home » zdraví lidé » Zkuste si vypěstovat bylinky v chytrém květináči

Zkuste si vypěstovat bylinky v chytrém květináči

tregren t6

Novinkou poslední doby jsou chytré květináče, resp. chytré zahrádky, pokud bychom chtěli původní termín „smart garden“ přeložit doslova. Pomáhají reagovat automaticky pomocí nejrůznějších měřicích technologií na rozdílné potřeby každé rostliny a regulovat světlo nebo zálivku.

Samostatné samozavlažovací květináče bez technologií už známe, a také ve velkých zahradnictvích a farmách se počítače a elektronická zařízení využívají pro vylepšené pěstování rostlin již několik desítek let. V poslední době se však objevily i malé, elektronické květináče, určené pro pěstování rostlin a bylin v bytech.

plantui 6 smartV asijských zemích šli dokonce ještě dál a nabízejí chytré květináče jako v podstatě hračku, která se chová jako virtuální mazlíček – jejich chytré květináče zobrazují emotikony, jimiž květináč dává najevo náladu rostliny, k dispozici jsou i mobilní aplikace, které umožňují přesně vyladit nároky květiny.

Přesná konstrukce jednotlivých chytrých květináčů se samozřejmě v různých detailech liší, ale obecně nabízejí vlastní světelný systém, který poskytuje spektrum potřebné pro fotosyntézu, kapsle s živinami, zeminou či antioxidanty a samostatný zavlažovací systém (nejde tedy o hydroponické pěstování).

Truhlík má délku podle toho, kolik květin či bylin v něm lze pěstovat. Některé produkty tento počet prozrazují svým číselným označením v samotném názvu. Tělo truhlíku je z plastu a tvoří jej samozavlažovací systém s indikátorem hladiny vody. Sem se vkládají kelímky nebo kapsle, podobně jako je tomu u kávovarů na kapsle. Ty obsahují směs zeminy a výživných látek, z nichž pak rostliny berou při růstu sílu. Jiné chytré květináče pak vyžívají hydroponické pěstování.

Buď z boční strany truhlíku vede LED lampa, která se nad rostlinami láme do pravého úhlu, nebo je vedena středem. Lampa má zabudovaný časovač a dá se nastavovat podle aktuálního vzrůstu rostlin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *