Home » zdraví lidé » Pravidla na uvolnění bolestí zad a svalů

Pravidla na uvolnění bolestí zad a svalů

Jak_na_bolesti_svalu_a_zad_11

První pravidlo je jednoduché a řídit se jím může každý – pijte hodně nealkoholických, nejlépe neslazených, nápojů. Dehydratace totiž může způsobit bolest svalů. Dostatečný přísun tekutin ztuhlosti naopak předchází a pomáhá s jejím zmírňováním.

Je obecně známou skutečností, že je lidské tělo sestavené tak, aby se hýbalo. Proto platí, že v momentě, kdy kvůli bolesti fyzickou aktivitu zanedbáváme, může její nedostatek ztuhnutí svalů naopak zhoršovat. Tyto obtíže jsou typické pro pacienty trpící artrózou, kvůli nedostatečnému množství sportu ale trpí také lidé z kancelářských profesí. Ať už tedy sportujete, nebo ne, do své každodenní rutiny byste měli zařadit protahovací cviky.

Ve spojitosti s léčbou akutní i chronické bolesti zad, svalů a kloubů je síla tepla známá už stovky let. Až v poslední době ale máme tu výsadu, že můžeme používat skvělé hřejivé náplasti. Ty dokážou už za pár hodin pomoci třeba od zatuhlých zad, svalové horečky nebo úporných svalových křečí. Hřejivá náplast by tak neměla chybět v žádné lékárně. Až si pro ni půjdete, zaměřte se na ty s přírodním složením, kde často najdete kapsaiciny, tedy látky, způsobující pálivost chilli papriček, či velmi efektivní hřejivé náplasti s látkami z přírodních rašelinišť.

Na podobném principu jako hřejivé náplasti fungují koupele, jejich velkou výhodou je ale celá řada dalších zdravotních benefitů. Ve vodě, která by měla být teplejší než 37 stupňů, ale neměla by mít více než 42 stupňů, se uvolňují namáhané svaly. Díky pozici vleže si ale odpočinou i krční páteř a trapézové svaly. Ty má většina z nás ať už vlivem práce u počítače či kvůli nesprávnému nošení tašek i dalších zavazadel zatuhlé, což je často příčinou nejen bolesti vrchní části páteře, ale v mnoha případech také bolesti hlavy nebo dokonce migrén.

Esenciální oleje jsou vůně, které vylučují rostliny, aby nalákaly hmyz k opylení, bránily se proti škůdcům. Nachází se nejen v květech, ale také v listech, stoncích a větvích anebo v kořenech. Jde o čistě přírodní látky, které dokážou pomoci s celou řadou obtíží včetně bolesti svalů, zad nebo kloubů. Jako jedny z nejúčinnějších jsou označovány máta, eukalyptus, citrón, tymián a rozmarýn. Tyto esenciální oleje jsou účinnými pomocníky při masáži postižených částí těla stejně jako se hodí pro přidání do koupele, třeba i ve formě speciálních koupelových doplňků.

Uvolnění, ale i regeneraci nebo pomoc s akutní bolestí skvěle zvládnou zdravotní koupelové koncentráty, které doporučuje. Zdravotní koupelové koncentráty má ve své nabídce například tradiční značka tetesept. Nejen, že mají patentované složení a jsou zaměřené na bylinky, ale ještě neobsahují parafiny, silikony a minerální oleje a jsou také vhodné pro vegany. Hřejivá koupel Záda využívá sílu přírodního rašeliniště a jeho cenných složek, jako jsou huminové kyseliny a koncentráty, stejně jako methylnikotinát. Díky svému složení tak tento přípravek podporuje krevní oběh, uvolňuje svaly a zajišťuje trvalé teplo. V nabídce značky jsou ale také zdravotní koupelové koncentráty Svaly a klouby, Uvolnění svalů či Hloubkové uvolnění.

Účinným bojovníkem proti bolesti svalů, kloubů a zad, ale i k celkovému uvolnění těla, jsou také zdravotní koupelové soli. Pátrejte po těch, které mají patentované složení s esenciálními oleji, které zmírňují akutní bolest a napomáhají při regeneraci a hojení. Například ve zdravotní koupelové soli Svaly a klouby od značky tetesept najdete arniku, kostival, rozmarýn a borovici lesní, ve složení soli Záda a ramena je kořen zázvoru, jalovec, olej z libavky a rozmarýn. Hloubkové uvolnění si užijete díky jasmínu, indické meduňce, bergamotu a pomeranči. A jestli na sobě pociťujete první příznaky nachlazení, zdravotní sůl se stejnojmenným názvem vám nabídne přírodní pomocníky v podobě eukalyptu, rozmarýnu, tymiánu a kafru.

Dopřejte si magnézium. Užívat by se mělo jak po cvičení, tak i jako prevence. Najdete ho například v minerálních vodách, banánech, ořeších nebo čokoládě.

Hodně a dobře spěte. Podle autora knihy Proč spíme, britského vědce Matthewa Walkera, by to mělo být minimálně osm hodin denně.

Zpevněte si střed těla, který je jednou z nejdůležitějších věcí pro zdraví zad, prevenci před úrazy při sportu, ale i kýlou či vyhřezlou ploténkou. Ke svalové hmotě v oblasti břicha, zad a boků vám skvěle pomůže cvik zvaný prkno neboli plank. Vypadá to jednoduše, ale až ho zkusíte, velmi brzo zjistíte, že se jedná o nástroj pekelníkův. Dobrá zpráva ale je, že v něm musíte vydržet jen pár minut denně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.