Home » zdraví lidé » Chcete postavit na nohy? Dejte si medvědí česnek

Chcete postavit na nohy? Dejte si medvědí česnek

medvědí česnek

Začátek jara nás zve do přírody. Krásná zelená barva uklidňuje a léčí. A tak se na zelenou společně zaměříme. Na našich procházkám objevíme spoustu bylinek a jedlých rostlin. A tak si dnes připravíme pesto z medvědího česneku a povíme si, proč je pro nás dobré jíst medvědí česnek.

Proč medvědí česnek?

Medvědí česnek patří k oblíbeným rostlinám v lidovém léčitelství. Není se čemu divit, protože je to přírodní zázrak, který je začátkem jara snadno dostupný. Listy medvědího česneku obsahují silice. Neporušené listy obsahují pouze alliin, ovšem pokud dojde k porušení buněk, tak se štěpí na antibakteriální alicin. Díky němuž má protizánětlivé a antioxidační účinky. Působí jako přírodní antibiotikum. A tak má vynikající účinky při angíně, chřipce, nachlazení, stafylokokovi či streptokokovi a při průjmech. Obsahuje vitamíny C, A, B1, B2, glykosid a horčiny. Medvědí česnek vás postaví na nohy nejen při chřipce. Užívejte ho s mírou a pokud jste alergičtí na allicin nebo máte slabší žaludek či slinivku, tak se jeho konzumaci vyhněte.

Jak na pesto?

Pesto z medvědího česneku je vynikající. Dochutí klasické pokrmy, můžete ho přidávat do omáček, polévek, k přílohám, nebo si ho namazat na pečivo. Využití pro něj najdete vždy.

K přípravě pesta z medvědího česneku budete potřebovat:

  • čerstvé listy medvědího česneku (myslele na to, že mixováním se jeho objem velmi zmenší),
  • olej (doporučujeme olivový),
  • sůl,
  • pepř,
  • piniové oříšky (slunečnici, kešu nebo vlašské ořechy).

Příprava je snadná. Listy medvědího česneku si namočte a omyjte. Mezitím si v mixéru rozmixujte oříšky nebo semínka (záleží na vás jaké). Oříšky mixujte první, ať jsou jemnější. Poté si oříšky z mixéru přesypte do misky a v mixéru si rozmixujte listy. Jaké množství budete mixovat záleží na velikosti vašeho mixéru. Postupně přidejte olej, sůl, pepř a nakonec oříšky. Pesto uchovejte v lednici ve sklenici (nahoru ho zakápněte olejem) nebo v mrazáku.

Jak poznat medvědí česnek?

Medvědí česnek svými listy připomíná jedovaté konvalinky či ocúny. Jednoduché rozpoznávací znamení je vůně, která u medvědího česneku připomíná klasický česnek. Ostatní dvě rostliny jsou bez vůně. Medvědí česnek roste jednotlivě ze země, má tenké řapíky a měkké matně zelené listy.

Jak trhat medvědí česnek?

Většinou se medvědí česnek vyskytuje na nějakém místě ve velkém množství. A tak, pokud se na něj do přírody vypravíte myslete na jeho vhodné sbírání. Z jedné větší skupiny si vždy utrhněte 1 až 3 lístky a jděte trhat dál. Jde nám o to v přírodě medvědí česnek zachovat a dopřát mu možnost se opět vysemenit a znovu růst. Chovejte se k němu i k přírodě ohleduplně, a toto chování předávejte dál (své rodině, dětem, přátelům).

Přejeme vám mnoho zdraví a dobrou chuť.

Radka Pastyříková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.