Home » zdraví lidé » ÚOOÚ udělil vnitru milionovou pokutu za předávání dat o zdravotním stavu lidí

ÚOOÚ udělil vnitru milionovou pokutu za předávání dat o zdravotním stavu lidí

osobní údaje zdravotní data

Zhruba milionovou pokutu udělil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ministerstvu vnitra. Důvodem bylo neoprávněné policejní zpracovávání údajů o zdravotním stavu lidí, jimž byla kvůli koronaviru nařízena izolace. Ministerstvo může rozhodnutí úřadu do 8. srpna napadnout. Policie postup hájila potřebou pomoci při zajištění ochrany veřejného zdraví.

„Úřad pro ochranu osobních údajů udělil ministerstvu vnitra pokutu 975 000 korun za přestupek, a to v souvislosti s aplikací Karanténa a shromažďováním dat o osobách v izolaci Policií ČR,“ sdělil mluvčí úřadu Milan Řepka. Podle něj muselo být pokutováno ministerstvo místo policie kvůli tomu, že ta není samostatným právním subjektem.

Policie podle úřadu spáchala přestupek, který spočívá v neoprávněném zpracování údajů o zdravotním stavu osob. Podle zákona o Policii ČR smí taková citlivá data shromažďovat pouze tehdy, je-li to nezbytné kvůli šetření konkrétního trestného činu nebo přestupku, nebo při poskytování ochrany osob, uvedl mluvčí. „Plošným zpracováním osobních údajů o všech osobách v izolaci Policie ČR jednala v rozporu s tímto ustanovením,“ dodal.

Osobní údaje lidí, kteří jsou po kontaktu s nakaženým v karanténě nebo po nákaze v izolaci, začalo policejní prezidium dostávat po vypuknutí epidemie nemoci covid-19 před dvěma lety. Nařídila to krajským hygienickým stanicím koncem března 2020 tehdejší hlavní hygienička Jarmila Rážová. Zdůvodnila to naplňováním zákona o ochraně veřejného zdraví kvůli zajištění ochrany obyvatelstva a prevenci rozšíření onemocnění covid-19.

ÚOOÚ následně začal prošetřovat, zda policie neporušuje svým postupem evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Loni v červenci nařídil ministerstvu, aby se shromažďováním údajů o lidech v izolaci policie přestala. Ministerstvo ale namítlo, že policie údaje shromažďuje ve snaze předcházet, stíhat a trestat delikty, což GDPR umožňuje. O projednání vzniku a provozu takovéto databáze ale podle serveru Aktuálně.cz požádala úřad na ochranu soukromí až koncem letošního ledna.

„Osobní údaje zpracováváme za účelem poskytnutí součinnosti orgánům ochrany veřejného zdraví a kontroly dodržování opatření k zajištění ochrany veřejného zdraví,“ sdělil v únoru serveru Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Databázi podle něj policisté využívají ke kontrolám karantén a dodržování vládních restrikcí.

Zdroj: allnews.cz

Foto: Shutterstock