Home » technologie » Budoucností zdravotní prevence jsou podle odborníků inovativní samovyšetření

Budoucností zdravotní prevence jsou podle odborníků inovativní samovyšetření

výzkum zdravotnictví krev test

Proč lidi někdy bolí hlava, proč se jim nedaří zhubnout či proč jim nedělají dobře některé potraviny, na tyto a další otázky odpoví analýza potravinových intolerancí. Projekt České zemědělské univerzity (ČZU) a společnosti Nexteom cílí na preventivní péči o zdraví, jeho součástí je i otevření kontaktního testovacího místa v areálu školy, přístupné bude i veřejnosti. Projekt v Praze představili zástupci univerzity a firmy.

Cílem projektu je využít inovativní technologie, které umožní absolvovat různá vyšetření „z kapky krve“. Vyšetření cílí na včasný záchyt nežádoucích změn zdravotního stavu souvisejících s nevhodným stylem života. Analýza mikrobiomu, zjištění rizika zubního kazu, screening civilizačních chorob, ale i vyšetření alergií a potravinových intolerancí jsou ve světě stále častější testy, které dokážou upozornit na mnoho zdravotních problémů, rizik a předcházet vážným zdravotním komplikacím.

Mikrobiom je soubor všech mikroorganismů osidlujících určité prostředí. Jedná se o soubor zdraví prospěšných ale i patogenních mikrobů, které ovlivňují zdraví lidí.

„Například potravinové intolerance mohou vyvolávat nejrůznější problémy, které si ani s konkrétním jídlem nespojíte, protože se mohou dostavit i několik hodin či dnů poté, co jste něco snědli. Důsledkem mohou být nejen trávicí potíže, ale i kožní problémy, únava, poruchy spánku či bolest hlavy,“ řekl odborník firmy Nexteom Jan Špička.

Kontaktní místo bude moci kromě zaměstnanců a studentů ČZÚ využívat i veřejnost. Na místě bude možné podstoupit vyšetření a zároveň konzultovat výsledky.

Testy se v současné době provádějí samoodběrem, lidé nemusí docházet na odběrová místa a na testování krve stačí pár kapek krve z prstu. Výsledky se následně doručují elektronicky společně s vysvětlením a interpretací naměřených hodnot.

„Poštou vám dorazí sada pro samoodběr, nebo vám přijedeme provést odběr k vám domů či do firmy, podle vašich preferencí,“ uvedl Špička.

Podle odborníků z firmy Nexteom existuje stále více důkazů o spojitosti mezi orálním a střevním mikrobiomem a celkovým zdravím. Nerovnováha v mikrobiomu může být spojena například s rozvojem chronických zánětlivých procesů v organismu, což může vést k většímu riziku mnoha zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, a dokonce i některé druhy rakoviny.

ČZU chce ve spolupráci s společností Nexteom v projektu poukázat na možnosti moderního přístupu k laboratorním analýzám. „Tak jako se pomocí nejrůznějších strategických metod a nástrojů, v jejich souladu, staráme například o krajinu, která je zdrojem všech nezbytných potřeb pro život, umožňujeme také nejmodernější péči o lidské zdraví a následnou kvalitu života obecně,“ řekl kvestor ČZU Jakub Kleindienst.

TZ

Foto: Shutterstock