Home » technologie » Závislost na digitálních technologiích hrozí 445 000 lidí nad 15 let

Závislost na digitálních technologiích hrozí 445 000 lidí nad 15 let

závislost průzkum výzkum digitalizace

Závislost na mobilních telefonech, sociálních sítích či on-line hraní hrozí v Česku podle odborných odhadů 445 000 lidí nad 15 let. Zhruba u 125 000 z nich je pak riziko vysoké. Vyplývá to ze zprávy o digitálních závislostech za letošní rok, kterou schválila vládní rada pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti dosud připravovalo výroční zprávy o užívání nelegálních drog, alkoholu, tabáku a o hazardním hraní. Letos poprvé se zaměřilo na závislost na digitálních technologiích.

„Nadužívání internetu a digitálních technologií se týká poměrně velké části populace a je příčinou řady zdravotních poruch a negativních dopadů na jednotlivce i jeho okolí,“ uvedli autoři zprávy.

Závislost narušuje denní rytmus. Lidé mají nedostatek spánku a hůř se orientují v čase. Trpívají únavou, nesoustředěností, bolestmi hlavy, očí či zad. Kontakty se omezují na on-line prostředí. Ubývá fyzické aktivity, přibývá konfliktů ve vztazích. Školákům se zhoršuje prospěch, dospělým pracovní výkon. Závislost pak provázejí úzkosti, deprese či agresivita.

Na internetu jsou denně tři čtvrtiny dospělých. V mobilu internet používá 72 procent lidí. Víc než dvě třetiny se pohybují na sociálních sítích. Dospělí na internetu nejčastěji čtou zprávy a hledají informace, navštěvují sociální sítě a prohlížejí a kupují zboží. Digitální hry hraje téměř čtvrtina osob.

V pracovní dny tráví na síti lidé podle zprávy v průměru 130 až 150 minut, a to mimo práci a studium. O víkendu je to 160 až 180 minut. Muži jsou na internetu o 20 až 30 minut denně déle než ženy. Zatímco muži se víc věnují hraní her a sledování pornografie, ženy se pohybují víc na sociálních sítích a nakupují. Závislost hrozí podle zprávy šesti až sedmi procentům mužů a čtyřem až pěti procentům žen. S věkem riziko klesá, nejvyšší je u mladých do 25 let.

Při přepočítání se dá podle autorů odhadnout, že v Česku hrozí závislost asi 253 000 mužů a 192 000 žen, celkem tedy 445 000 lidí nad 15 let.

Cílem léčby je zkrátit čas využívání digitálních technologií a získat nad nimi kontrolu. Výsledkem nemá být abstinence. Mohla by totiž představovat překážku v práci, při studiu i v soukromí. V Česku je nyní 109 léčebných programů pro osoby, které technologie nadužívají. Pojišťovny ročně hradí léčbu 150 až 180 lidem.

Foto: Shutterstock

Zdroj: allnews.cz