Home » technologie » Výzkumníci z ICRC učí umělou inteligenci léčit srdce

Výzkumníci z ICRC učí umělou inteligenci léčit srdce

Výzkumníci z ICRC učí umělou inteligenci léčit srdce

Odborníci z brněnského ICRC pracují na vytvoření umělé inteligence, která by mohla přispět k léčbě pacientů s chronickým srdečním selháním. Tento projekt nazvaný AI4HF se zaměřuje na individuální hodnocení rizik pacientů prostřednictvím zpracování velkého objemu dat a analýzy pokročilých zobrazovacích technik, jako je například EKG. Cílem je zrychlit diagnostiku a léčbu u pacientů, kteří se dostávají do péče prvních lékařů nebo ambulantních kardiologů.

Srdce je orgán, který potřebuje neustálé pumpování krve. Chronické srdeční selhání znamená, že srdce nedokáže vykonat tuto funkci dostatečně. Klíčové je včasné rozpoznání tohoto stavu a určení správné léčby. Umělá inteligence bude schopna poskytovat personalizované informace lékařům na základě rozsáhlých dat získaných od pacientů ze různých zemí, jako jsou Česko, Španělsko, Nizozemsko a Peru. Tyto informace budou zahrnovat anamnézu, diagnostické testy a životní styl pacientů.

Projekt AI4HF je vytvářen ve spolupráci desítek kardiologů, softwarových vývojářů a datových vědců. Centrálním bodem projektu je sběr a sdílení informací, což umožní rychlejší a účinnější reakci lékařů na různé případy srdečních onemocnění. Umělá inteligence bude také analyzovat výsledky pokročilých zobrazovacích technik, jako je magnetická rezonance nebo CT skeny, které poskytují detailní informace o struktuře a funkci srdce.

TZ