Home » technologie » Ve Španělsku představili prototyp umělé dělohy

Ve Španělsku představili prototyp umělé dělohy

věda umělá děloha zdraví

Vědci ve Španělsku představili prototyp umělé dělohy, která by v budoucnu mohla pomoci extrémně nedonošeným dětem. Přístroj, který udržuje plod v ochranném prostředí a dodává mu živiny přes pupečník, by měl poskytnout potřebný čas pro zvýšení zralosti plic, trávicího traktu nebo mozku, a zvýšit tak šance předčasně narozených dětí na zdravý život.

Na výzkumném projektu centra BCNatal se podílí desítky odborníků, kteří zatím umělou dělohu testují na zvířecích mláďatech. Nedonošená jehňata v něm dokázali udržet při životě 12 dní.

„Snažíme se vyvinout systém, který nám umožní pečovat o plod mimo tělo matky, ale v podmínkách podobných jako by bylo uvnitř: s dýcháním přes pupeční šňůru… krmením přes pupeční šňůru, obklopené tekutinou s konstantní teplotou,“ řekl šéf projektu Eduard Gratacós.

Podle něj se systém snaží vylepšit lékaři mnoha různých specializací i inženýři. „Je to výzva a jde o velmi choulostivý úkol, když chcete přelstít přírodu a něco takového umožnit,“ dodal.

Za extrémně nedonošené se pokládají novorozenci, kteří se narodí už po šesti měsících těhotenství nebo ještě dříve. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že v roce 2019 zemřelo po celém světě na 900.000 takových dětí.

TZ

Foto: Shutterstock