Home » produkty » Proč si pořídit čističku vzduchu?

Proč si pořídit čističku vzduchu?

čistička vzduchu

Kdo by se doma nechtěl cítit příjemně a dýchat čistý vzduch? S domácí pohodou je jistě spojeno i příjemné ovzduší, které si chceme dopřát ať už bydlíme v městském bytě nebo v domě na venkově. Jistě i proto ve výbavě domácností dnes stále častěji najdeme také čističku vzduchu. Určitě přitom nejde o zbytečnou rozmařilost, ale o užitečný doplněk moderního a zdravého bydlení, který navíc může být i hodně chytrý.

Že se čistička vzduchu může hodit opravdu každému, ukazují každodenní zkušenosti z našich domácností. Zatímco v bytových domech pomůže čistička odfiltrovat pach připáleného jídla nebo cigaretového kouře, linoucího se od sousedů, v domě se hodí pokaždé, když roztápíme v krbu, když si soused zatopí v kotli hnědým uhlím nebo když rozkvete louka za domem. Možnost rychle vyčistit vzduch v místnosti se jistě hodí také alergikům nebo majitelům domácích mazlíčků. Vzduch bez bakterií a virů prospěje i lidem se sníženou imunitou.

Sada filtrů pro ten nejčistší vzduch

Čističek vzduchu je na trhu velké množství a zorientovat se v řadě modelů od různých výrobců nemusí být snadné. Kromě ceny zájemci o čističku vzduchu často sledují i parametry jako je průtok vzduchu za hodinu a také doporučení výrobce ohledně velikosti místnosti, pro kterou je daná čistička svým výkonem vhodná. Velmi důležitou vlastností je ale především skutečná účinnost čističky, daná skladbou a typem použitých filtrů.

Zatímco s chlupy domácích mazlíčků si poradí i síťka omyvatelného předfiltru, další kroky čištění vzduchu vyžadují mnohem sofistikovanější technologie. Uhlíkový filtr vstřebává především nepříjemné pachy, jako je cigaretový kouř nebo pach připáleného jídla z kuchyně. Odstranění škodlivých látek má na starost fotokatalytický filtr, který s využitím ultrafialového záření rozkládá těkavé látky jako jsou formaldehyd, toluen či xylen. Tyto nebezpečné karcinogenní látky se uvolňují například ze stavebních materiálů, nábytku, koberců nebo různých těsnění.

„V sestavě filtrů moderních čističek vzduchu by kromě uhlíkového a fotokatalytického filtru neměl chybět ani HEPA filtr, který zastaví i pyl, bakterie a viry. Další škodliviny zlikviduje UVC lampa, kterou se protékající vzduch sterilizuje. Díky tomu je čistička vzduchu užitečná nejen pro alergiky a astmatiky, ale i pro lidi se sníženou imunitou,“ říká Project Manager Matěj Nimmerrichter za značku Tesla.

HEPA filtr je výsledkem výzkumu pro americkou vesmírnou agenturu NASA a v čističkách Tesla Smart Air Purifier dokáže zachytit až 99 % částic o velikosti 0,3 mikrometru. V čističkách vzduchu slouží HEPA filtr k odstranění pylu, smogu, virů a bakterií. Čistička vzduchu s HEPA filtrem by proto měla patřit k základní výbavě domácností s alergiky či astmatiky.

Správná velikost pro každou místnost

Každá čistička vzduchu je samozřejmě charakterizována i svým výkonem, v tomto případě maximálním průtokem vzduchu, udávaným v metrech krychlových za hodinu. Souvisejícím parametrem je doporučená velikost místnosti, ve které zvládne daná čistička vzduch udržovat. Vždy se přitom vyplatí pořídit si spíše výkonnější typ čističky, protože ji pak stačí spouštět na kratší dobu.

Čistý vzduch ale samozřejmě chceme mít doma neustále, takže je vhodné poohlédnout se po čističce, která bude automaticky regulovat svůj výkon podle aktuální úrovně znečištění a také nabídne tzv. noční režim, kdy pracuje téměř neslyšně se sníženými otáčkami ventilátoru. Například čističky od Tesly v tomto režimu dosahují hlučnosti pouhých 20 decibelů – stejnou úroveň hluku je vydává padající listí v bezvětří.

Když čistička vzduchu, tak chytrá

V českých domácnostech rychle roste oblíbenost používání chytrých spotřebičů – připojených k internetu a ovládaných telefonem prostřednictvím mobilní aplikace. Stejným způsobem je možné ovládat také čističku vzduchu, a například si tak zajistit příjemné ovzduší ještě před návratem domů, nebo třeba na dálku zjišťovat aktuální teplotu či vlhkost vzduchu. S dobře navrženou mobilní aplikací, dostupnou v češtině, je ovládání čističky vzduchu z mobilu hračkou.

„Chytrou čističku charakterizují především dvě základní funkce. Tou první je automatická kontrola ovzduší v místnosti a přizpůsobení výkonu čističky tak, aby zajistila optimální podmínky. Druhou velmi užitečnou funkcí je možnost ovládání funkcí čističky vzduchu na dálku prostřednictvím telefonu a přehledné mobilní aplikace. Obě tyto funkce výrazně zvyšují komfort našeho bydlení,“ dodává Tesla Project Manager Matěj Nimmerrichter.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.