Home » zdraví » Popíjení piva může u mužů prospívat střevní mikroflóře

Popíjení piva může u mužů prospívat střevní mikroflóře

pivo zdraví výzkum

Nový výzkum portugalských vědců by mohl dát zcela nový význam termínu „pivní pupek“. A pivo by se mohlo zařadit po bok červeného vína mezi neřesti s přínosem pro zdraví. Podle studie, kterou zveřejnil odborný tisk, jeden ležák denně – alkoholický i nealkoholický – pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru; přinejmenším u mužů.

Muži, kteří vypili každý den jeden ležák, měli rozmanitější kolonii zdravých střevních mikrobů ve srovnání s měřeními provedenými před tím, než zahájili svou každodenní pivní pitnou kúru.

Předchozí studie ukázaly, že odolnější střevní mikrobiom – bakterie, viry a houby, které v lidských střevech žijí – vede ke snížení rizika vzniku některých chronických problémů, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Lidé mají jen v trávicím traktu biliony mikroorganismů, které plní mnoho biologických funkcí, včetně imunitní obrany.

„Výsledky této studie ukazují, že pití piva zvyšuje rozmanitost střevních bakterií, aniž by podstatně změnilo tělesnou hmotnost,“ uvedla Ana Fariová, profesorka lisabonské univerzity NOVAv rozhovoru s britským listem The Sun.

Tým profesorky Fariové nechal 19 mužů ve věku 23 až 58 let denně vypít třetinku pětiprocentního evropského světlého ležáku, anebo nealkoholické varianty. A s překvapením zjistil, že přiměřené množství chmelového nápoje je pro střední mikroflóru přínosné.

Vědci se domnívají, že proces kvašení při výrobě piva – který produkuje vlastní mikroorganismy – a také přítomnost mikroživin, jako jsou polyfenoly, by mohly být katalyzátorem rozkvětu střevního zdraví mužských účastníků.

„Pivo je hlavním a pravděpodobně jediným zdrojem chmelových polyfenolů v lidské stravě,“ řekla Ana Fariová. „Chmel také obsahuje xanthohumol, který podle studií snižuje riziko chronických onemocnění včetně obezity a cukrovky,“ dodala.

Zdroj: allnews.cz