Home » zdraví » Návrat do škol dává dětem fyzicky a zdravotně zabrat

Návrat do škol dává dětem fyzicky a zdravotně zabrat

zdraví záda krk

Do škol se několik týdnů před koncem školního roku opět vrátili žáci, studenti a učitelé. Návrat všech dětí do lavic 24. května ukončil náročné období distanční a rotační výuky. Například žáci základních škol se před tímto rozvolněním v plném počtu setkali naposledy ve třídě 9. října 2020. Pro mnohé z nich jde tak o skok, který je pro ně náročné ustát jak psychicky, tak i fyzicky.

Současná generace žáků a studentů má za sebou něco, co si starší ročníky nedokázaly během studií ani představit. Přes 390 tisíc studentů středních a odborných škol se ani v roce 2021 nedočkali klasické výuky ve třídách, ale zůstali odkázáni na distanční vzdělávání z domova. A to vůbec nejdéle ze všech, s výjimkami a v různých formách i povaze škol od 1. ledna do 25. května 2021.

Vrátit se zpět do školních lavic přitom nemusí být pro děti tak snadné, jak by se mohlo zdát. Na jednu stranu to pro mnohé z nich znamená úlevu, jelikož podle organizací, které pracují s dětmi, se v souvislosti s uzavřenými školami během posledního roku zvýšil počet dětí s úzkostmi a depresemi. Nyní však nastává čas, který mohou špatně snášet ty děti, které si na dlouhé odloučení od vrstevníků, a především na každodenní úzký kontakt s rodinou zvykly a nyní, po návratu do školy, ztratily svou půdu pod nohama. Nová denní rutina, život v kolektivu, opuštění „bezpečného“ domácího prostředí nemusí řada dětí snášet dobře a potřebují proto pozornost rodičů.

Stejně tak náročná je situace pro žáky a studenty i po fyzické stránce. Během distanční výuky si odvykli dlouhému sezení u stolu, tak jak je tomu ve škole pravidlem. Žáci se po celodenní školní výuce věnují úkolům často v nevhodných podmínkách, např. v posteli či v křesle, což pro organismus dětí představuje zátěž.

„Tělo není pro dlouhodobé sezení uzpůsobeno, a pokud nesedíme ve správné pozici, která je pro naši anatomii ideální, zaděláváme si na řadu zdravotních potíží. Ať už jde o páteř, kardiovaskulární systém či potíže s dýcháním. Děti jsou v tomto ohledu obzvlášť ohrožené, jelikož špatné sezení může negativně ovlivnit jejich vývoj,“ říká Kateřina Zaydlarová z Centra zdravého sezení. Současně s tělem přitom trpí i psychika, a kruh se tedy uzavírá: „Nevhodná pozice při dlouhodobém sezení má za následek rychlou únavu a špatné soustředění. Rodiče by proto měli svým dětem v domácích podmínkách zajistit kvalitní zdravotní židli a ideálně také polohovatelný stůl, aby po dni stráveném ve školní lavici dopřáli potomkům zdravější podmínky pro domácí přípravu,“ dodává Zaydlarová.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *