Home » fitness » Jak se motivovat ke cvičení

Jak se motivovat ke cvičení

motivace I can

Prvním krokem k motivaci ke cvičení by měl být úhel pohledu. Vidět cvičení jako věc kterou děláte pro sebe a nebrat to jako povinnost. Cvičíte pro svůj dobrý pocit, ne pro pocit ostatních. Cvičíte pro to, abyste se líbil/a sám/sama sobě, ne někomu jinému.

Druhý krok je postavení konkrétních cílů. Samozřejmě není nic špatného na tom, že cvičíte jen proto, abyste se udrželi v kondici, ale takový neměřitelný a nekonkrétní cíl jen těžko udrží vaši motivaci. Pokud si postavíte konkrétní cíl a k tomu ještě konkrétní datum, určitě se budete více snažit, abyste ho dosáhli. Pokud je to možné, zkuste se třeba přihlásit na maraton, nic Vás nedonutí k pohybu více než označený datum v kalendáři, který se neprodleně blíží.

Je ovšem důležité, aby byly vaše cíle reálné, jinak motivaci neposílíte, ale naopak oslabíte. Pokud jste například zrovna začali běhat, je nereálné chtít hned uběhnout celý maraton, proto si postavte reálnější cíl, začněte třeba s během na 10 km a maraton nechte na příští rok, až budete v lepší formě.

Třetí krok je postavení pravidelné rutiny je nejlepší způsob, jak si udržet motivaci. Pokud máte přesně určený čas cvičení, velmi si tím usnadníte život. Ani se nemusíte rozhodovat, jestli budete cvičit nebo ne, jak odbije ta pravá hodina, prostě jdete.

Pokud se rozhodnete cvičit tehdy, kdy máte čas, asi nebudete cvičit moc často. Podrobně prostudujte svůj denní režim a přesně stanovte, ve které dny a v kolik hodin budete cvičit, potom už vás nic nezastaví. Pokud máte příliš zaplněný den a večer, cvičte ráno, bude pro vás také snadnější dodržet přesný čas cvičení. Říkáte, že se vám ráno nechce do posilovny? Investujte do domácího vybavení a mějte tak přímou kontrolu nad vlastním cvičením.

motivace startČtvrtý krok – Lidé se rychle začnou nudit, proto potřebujeme neustálé změny, abychom zůstali motivovaní. Motivaci také snadněji udržíme, pokud děláme něco, co nás baví. Pokud budou vaše tréninky různorodé a zároveň zábavné, nemusíte se bát, že ztratíte motivaci.

Organizujte svoje tréninky a svůj cvičební rozvrh tak, aby se aktivity neustále měnily. Jendou týdně běžte do posilovny, jednou týdně cvičte doma na rotopedu, jindy si běžte zaběhat nebo na svižnější procházku, podruhé zase třeba na bazén. Tímto způsobem se nebudete nudit a zůstanete déle motivovaní.

A pátý krok a také náš poslední je společnost. Společnost je také důležitý motivační prvek. Pokud jste obklopeni lidmi, kteří nechtějí cvičit, také se vám nebude tolik chtít. Pokud se vaší přátelé setkávají pouze u piva, pravděpodobně tam strávíte většinu času i vy. Obklopte se proto lidmi, kteří vás budou povzbuzovat ve vaší aktivitě, přidají se k vám a pokaždé vždy posílí vaši motivaci.

Organizujte jednodenní túru s přáteli, běžte s rodinou na bazén. Pokud se z cvičení a fyzické aktivity stane příjemně strávený čas s přáteli a rodinou, mnohem snadněji ho zapojíte do svého režimu a bude také těžší se mu vyhnout. Pozitivní vliv vašeho okolí také posílí vaši motivaci, která bude den ode dne silnější.

S láskou Teri

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.