Home » tipy a triky » Jak pečovat o svaly a klouby během letních měsíců

Jak pečovat o svaly a klouby během letních měsíců

léto výlet hory

Léto je tady a s ním i krásné počasí, které přímo vybízí ke sportování venku. Pohyb při vysokých teplotách s sebou ale přináší celou řadu specifik. Základem je kvalitní výbava, dobrá hydratace a strava, snad ještě důležitější než v zimě, je ale protažení. Při vyšších teplotách dochází k většímu prokrvení svalů, což je výhoda, a také velký risk. Díky tomu jsme mnohem ohebnější a můžeme cvičit s vyšší intenzitou. Pokud ale cviky špatně provádíme nebo neodhadneme své možnosti, můžou hrozit svalové bolesti a křeče, v horším případě svalová horečka a v tom nejhorším až poranění. Čtěte dál a inspirujte se osmi tipy, jak se vyhnout bolesti svalů a podpořit jejich regeneraci.

Obutí je základ

Bolest svalů a kloubů vzniká při sportování nejen kvůli přílišné zátěži či špatné technice, ale také vinou nevhodné výbavy. Ať už se chystáte vyběhnout ven, na trek nebo cyklovýlet, zvýšenou pozornost byste měli věno-vat správnému obutí.

Nejdůležitější je, aby vám boty dobře seděly, a zcela zásadní je správná podpora zvlášť v oblasti klenby. V případě, že dobře neznáte konkrétní značku, a ještě lépe daný model, boty na sport byste neměli kupovat přes internet. Místo toho se vypravte do outdoorového či sportovního obchodu, kde vám speciálně vyškolení prodavači s výběrem nejvhodnějšího modelu i velikosti poradí.

Ve větších městech také najdete speciální prodejny pro běžce, v nichž na základě měření vašeho stylu a s přihlédnutím na povrchy, na kterých nejčastěji sportujete, ideální boty doporučí.

Batoh a trekingové hole

Pokud se po výletě nechcete trápit s bolavými zády, ale třeba i s namoženými svaly na nohou, podceňovat byste neměli výběr batohu. I tady je naprosto klíčové, aby vám správně seděl na zádech, proto byste si ho měli před nákupem vždy vyzkoušet. Vhodný batoh vám doporučí ve sportovních obchodech, soustřeďte se hlavně na to, jak jsou vypolstrovaná záda, jak vám sedí ramenní popruhy, i na prsní a bederní pás. Důležité je také naložení batohu před výpravou. Když hlavní zátěž rozložíte přes boky, vyhnete se namožení ramenních svalů.

Nejen na delších výpravách v náročnějším terénu byste pak měli zvážit přibalit trekingové hole, které pomohou s rozložením zátěže do celého těla, což ocení jak svaly na zádech a nohou, tak i kotníky.

Chůze, kolo nebo plavání

O tom, že je pohyb důležitý v každém věku, není pochyb, a to nejen díky skutečnosti, že snižuje riziko civilizačních chorob, jako jsou srdeční onemocnění, diabetes druhého typu nebo demence. Pokud už máte pár křížků na pažbě, kila navíc, nebo jste třeba po úrazu, všechny sportovní aktivity se pro vás samozřejmě nehodí. I tak ale existuje celá řada aktivit, které si užijete.

Vůbec nejpřirozenějším pohybem je chůze. Pořiďte si psa a vyrážejte s ním na procházky, případně krokoměr, kde můžete kontrolovat dosahování svých cílů či se měřit s přáteli.

Mezi vhodná cvičení patří také cyklistika. Až příště vyrazíte na nákup, sedněte na kolo, ušetříte čas, a ještě něco uděláte pro své zdraví.

Sázkou na jistotu je plavání, díky němuž tělu dopřejete komplexní cvičení. Kvůli hustotě vody, která je asi osmsetkrát větší než vzduch, se musí zapojit svaly celého těla, posilovat ale budete také plíce a srdce. A protože voda nadnáší, nenamáhají se při plavání klouby, což ocení nejen lidé s artrózou.

Jídlem (a pitím!) ku zdraví

Výběr správných potravin může nejen ovlivnit, jak moc si svaly namůžete, pomáhá také s regenerací. Při pohybu je vaším nejlepším kamarádem hořčík, svaly také potřebují i draslík, vitamín D a některé druhy vitamínu C. Možností jsou samozřejmě tabletky nebo minerální vody, dostatek magnézia je ale také například v banánech, avokádu, špenátu, čočce nebo v mandlích. Své tělo potěšíte i vodním melounem, který zajistí nejen hydrataci, ale také hořčík a draslík, který je pro funkci svalů rovněž důležitý.

Hledáte zdravou svačinku po tréninku? Zvolte řecký jogurt s ovocem. Kromě draslíku, hořčíku a vápníku je v něm dostatek bílkovin, jejichž konzumace k rychlejší regeneraci svalů také přispívá.

Samozřejmě nezapomeňte na dostatek tekutin, zvláště během horkých letních dnů. Nejlepší je samozřejmě čirá voda, kterou případně doplníte o bylinky nebo pár kapek citrónu či pomeranče. Ale takové malé pivo, které je plné vitamínů a enzymů, dokáže také zázraky.

Protažení nad zlato

Vhodné protažení je naprostou nutností jak před a po cvičení, tak i jako doplňková sportovní aktivita u náročnějších druhů pohybu. Zatímco strečinkem před cvičením předejdete riziku možných úrazů, protažení po sportu přispívá k rychlejší regeneraci svalů. Protažení je například po cvičení v posilovně samozřejmostí, neméně zásadní je ale také po běhu, při němž zatěžujete téměř celé tělo. Vhodnou aktivitu po cvičení najdete například na YouTube, kde je strečinkových videí víc než dost.

K protažení těla, ale také zklidnění mysli po dni plném stresu se hodí jóga. Pokud s ní už máte zkušenosti, cvičit můžete také podle online videí nebo s pomocí mobilních aplikací. V případě, že jste jógovým nováčkem, doporučujeme aspoň na několik lekcí navštívit studio, správná technika je totiž i v józe naprostý základ.

Namoženým svalům a kloubům po pohybu pomůže také horká koupel

Mnoho z nás má relaxační či zdravotní koupele spojené hlavně s chladnějšími měsíci. Odměnu namáhaným sva-lům i kloubům ale poskytují celoročně. Ponořit se do teplé vody či si na bolavá místa přikládat nahřáté obklady je jednou z nejstarších, nejlevnějších a nejbezpečnějších forem doplňkové terapie.

Tepelné procedury uvolňují ztuhlé klouby stejně jako uleví bolavým svalům. To vše ještě podpoří k tomu určené koupelové soli nebo koncentráty s pečlivě vybranými přísadami, které nám nadělila příroda. Například značka tetesept má ve své nabídce hned několik koupelových koncentrátů, které jsou na namáhané svaly, klouby nebo třeba namožená záda, ramena či krční páteř přímo určené. Rozmarýnový, eukalyptový nebo kafrový olej podporují prokrvení, čímž zmírňují svalové křeče a uvolňují zatuhlá místa. Uvolnění svalových bolestí zase slibují éterické oleje z citrónu nebo máty.

Uvidíte, že když se po náročném dni plném pohybu naložíte do horké voňavé vany, uleví se nejen vašemu tělu, ale také vaší mysli, a i to se počítá. I v létě má koupel smysl!

Tak! Teď už víte, jak se na pohyb připravit a jak se svému tělu věnovat po něm. A už zbývá jen se do toho ho pustit.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *