Home » technologie » Aplikace Záchranka má za sedm let dva miliony uživatelů, provedli 120.000 hovorů

Aplikace Záchranka má za sedm let dva miliony uživatelů, provedli 120.000 hovorů

Záchranka aplikace

Přes dva miliony uživatelů nasbírala aplikace Záchranka, která letos v březnu slaví sedm let fungování. Za tu dobu přes ni lidé provedli 120.000 tísňových hovorů na zdravotnické záchranné služby v Česku a zahraničí. V tiskové zprávě to za autory aplikace uvedla Maria Brindzáková. Pomoc lze přivolat nejen v České republice, ale také v Rakousku, Maďarsku a slovenských horách.

Aplikace funguje od 8. března 2016 a už neslouží pouze k přivolání pomoci přes nouzové tlačítko. „Jejím cílem je vytvořit komplexní nástroj, který nejen přivolá pomoc záchranářů v nouzi, ale pomůže nouzovým situacím předcházet,“ uvedla Brindzáková. Nouzové tlačítko je základ, ale současně s hovorem záchranáři dostanou i lokalizaci a identifikaci volajícího včetně jeho zdravotního profilu. Odeslat lze i informace o tom, co se na místě stalo.

Za sedm let vznikla i největší databáze automatických externích defibrilátorů (AED) v České republice, kterých se podařilo zmapovat 3500. Pomocníkem je modul první pomoci i databáze pohotovostí. Defibrilátory lze najít i v zahraničí. „Záchranka již není zdaleka jen českou záležitostí. Patřím ke generaci, pro kterou nejsou hranice mezi jednotlivými státy překážkou. A neměly by být ani v oblasti efektivního přivolání pomoci. Právě přeshraniční přesah celého projektu považuji za jednu z klíčových funkcí. Rozšíření funkcí o první evropskou mezinárodní databázi AED je tedy logicky dalším důležitým krokem,“ uvedl autor aplikace Filip Maleňák.

Díky aplikaci vznikla možnost rozšíření standardního hovoru o přenos obrazu. Aplikace se vylepší i letos a umožní rychlejší přenos obrazu. Změny se budou týkat i systému varovných upozornění. Díky spolupráci s některými městy a Jihomoravským krajem odesílá upozornění v nebezpečných situacích nebo výstrahy horské služby. Kromě rozdělení na jednotlivá pohoří se nabídka více rozdělí a zpřehlední a upozornění budou obsahovat více informací.

TZ